Kiedy mogę liczyć na odszkodowanie obniżenie wartości nieruchomości we Wrocławiu?

Zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym właściciel nieruchomości może ubiegać się o odszkodowanie, jeżeli dowiedzie, że z powodu uchwalenia nowego lub zmianą dotychczasowego planu zagospodarowania przestrzennego korzystanie z jego własności stało się niemożliwe lub znacznie ograniczone.

W takiej sytuacji właściciel może żądać odszkodowania lub wykupienia przez gminę nieruchomości lub choćby jej części. Najczęstszymi przykładami są sytuacje, gdy w pobliżu domu lub działki powstaje droga szybkiego ruchu, lotnisko, wysypisko śmieci, spalarnia odpadów lub osiedle mieszkaniowe.

Pamiętajmy natomiast, że możemy dochodzić takiego odszkodowania tylko w sytuacji, gdy plan zagospodarowania pojawił się, gdy już byliśmy właścicielami nieruchomości gruntowej lub zabudowanej. Odszkodowanie nie będzie nam przysługiwać, jeżeli byliśmy lub mogliśmy być świadomi jak zostanie zagospodarowana przestrzeń wokół nas.

Podstawą do dochodzenia odszkodowania są sytuacje, gdy nowy obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego spowoduje, że:

  • korzystanie z naszej nieruchomości w dotychczasowy sposób i zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem staje się niemożliwe lub znacznie utrudnione
  • wartość naszej nieruchomości uległa obniżeniu z powodu nowego planu zagospodarowania

W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy specjalisty, który będzie w stanie ocenić, czy ubieganie się o odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości jest zasadne. Ponadto, pomoże nam przejść przez wszystkie etapy, prowadzące do uzyskania należytego nam odszkodowania.